צור קשר|שאלות ותשובות|הורים וילדים|מידע וספריית מאמרים|
|מי אני|ראשי

מידע וספריית מאמרים » נקודות למחשבה עבור אם יחידנית שבדרך

 
אם את מתלבטת האם להביא ילד מחוץ לזוגיות, את נמנית על קבוצה שהולכת ומתרחבת בישראל של השנים האחרונות. ההחלטה להביא ילד מחוץ למסגרת של זוגיות אינה פשוטה וכרוכה בלבטים רבים .

בבואך לשקול אמהות יחידנית, רצוי להתייחס לסוגיות הבאות:

מי ירכיב את רשת התמיכה שלך. על מנת להיות אם יחידנית טובה דייה, האשה זקוקה לרשת תמיכה לצורך סיוע ותמיכה נפשית, הן בתהליך הבאת הילד (למשל, באימוץ או תרומת זרע) והן במהלך ההריון ובהתמודדות עם האתגרים הייחודיים הכרוכים בהורות יחידנית לאחר הבאת הילד.
בנוסף, יש צורך בסיוע ברמה טכנית (למשל, מי יספק שירותי שמרטף בעת הצורך). נשים רבות ששוקלות אמהות יחידנית הן עצמאיות וחזקות. עם זאת, עלייך לדעת כי גם אם את אדם עצמאי, משתוקקת להיות לאם ומגלה נכונות להשקיע את כל כולך, לא תוכלי לעשות הכל בכוחות עצמך. אם תנסי לעשות הכל לבד, תשחקי את עצמך, לכן, עלייך לבקש עזרה (ממשפחה, חברים או עזרה בתשלום).

כיצד תסבירי את החלטתך לבני משפחתך, חברייך ומכרייך. איך תחושי לנוכח תגובות מעורבות מצד הסביבה. יש לציין כי אמהות יחידניות רבות מציינות את תמיכת בני משפחתם בצעד שבחרו לעשות. עם זאת, רבות מתארות גם גילויי אכזבה ותהליך של אבל מצד הוריהן על ה'אובדן' כביכול של החלום שהבת תנשא ותלד במסגרת המסורתית.
בשנים האחרונות החברה הישראלית פתוחה וסובלנית יותר כלפי אמהות יחידנית. יתר על כן, בסולם הערכים היהודי - ישראלי הבאת ילדים היא בעלת חשיבות עליונה וישנן אמהות יחידניות שמתארות כי הצעד שעשו גרר גילויי תמיכה רבים ואף שיפור במעמדן החברתי. עם זאת, צעד זה, עלול גם לגרור הערות פולשניות ופוגעות.

האם חשבת כיצד תסבירי לילדך את בחירתך להיות אם יחידנית ואת נסיבות הולדתו. על מנת שתוכלי להציג לו תפישה חיובית של התא המשפחתי שלכם, עלייך להאמין בכך. ככל שאת תתייחסי בטבעיות רבה יותר להיעדר אב במשפחה, כך גם ילדך יחוש בנוח לגבי התא המשפחתי שלו.
בהסבר שלך לילדך, רצוי להדגיש גם את מידת הרצון בילד וניתן גם להפוך את השוני שלו לייחוד. אם יחידנית ציינה בהקשר זה, כי הייתה רוצה שבתה תלמד מהמודל שלה כי ניתן להגשים חלומות ומשאלות בכוחות עצמה, גם אם לא בדיוק באופן שתוכנן מלכתחילה.

כיצד לדעתך תשפיע הבאת הילד על סיכוייך לפתח קשר זוגי ומה את חשה בהקשר זה. אמהות יחידניות רבות מתארות תהליך של אבל על שבירת הפנטזיה על זוגיות , בית ומשפחה בדרך המסורתית. עם זאת, אמהות יחידנית אינה בהכרח ויתור על זוגיות , אלא שינוי ברצף האירועים.
יש הטוענות כי האמהות היחידנית אף מקלה על יצירת מערכת יחסים זוגית כיוון שהלחץ של השעון הביולוגי המתקתק, יורד. בהקשר זה, רצוי לנסות לברר לעצמך סוגיות לא פתורות לגבי מערכות יחסים וגברים, גם כדי שילדך יקבל ממך תפישות חיוביות לגבי זוגיות ובני המין השני.

האם בדקת את ההיבטים הכלכליים של הנושא. במחקרים צויין כי העצמאות הכלכלית של נשים היא אחד הגורמים החשובים שאיפשר להן לקבל את ההחלטה להביא ילד באופן יחידני. יש לזכור כי כבר השלבים הראשונים בתהליך (באימוץ ובהריון באמצעות תרומת זרע) כרוכים בעלויות כספיות.

נסי לדמיין מה יהיה הקושי הגדול ביותר מבחינתך באמהות יחידנית וכיצד תתמודדי איתו. המשימה של גידול ילדים אינה קלה, על אחת כמה וכמה כהורה יחידני. אצל כל אישה, החששות הם בעלי גוון ייחודי לה (למשל, החשש מתגובות הסביבה, החשש מאובדן העצמאות והשינוי באורח החיים שנגרם כתוצאה מהאמהות, כולל השפעות על התחום המקצועי, החשש מהשפעות על הילד ועוד). עם זאת, אמהות יחידניות רבות מתארות כי ההתמודדות עם הקשיים הכרוכים בהורות היחידנית הייתה עבורן גם חווייה מעצימה, בבחינת: התמודדתי והצלחתי. הכרה בקושי והכנה נפשית לכך תסייע לך להתמודד.

מירי שור זאוברמן, פסיכולוגית קלינית מומחית, מנהלת פורום אמהות יחידניות ב- YNET